Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Константин Казански: Това, което липсва и до днес тук, е различността

ЛИЧНОСТИ

Константин Казански: Това, което липсва и до днес тук, е различността

"Дано не бъда криворазбран. Съединението прави силата, но само когато трябва да се превземе крепост. Културата на една нация има нужда от разединение, индивидуализъм", казва през 2011 г. певецът, музикант, актьор, композитор и аранжор

Плоча на Константин Казански, издадена от „Балкантон“ Източник: Балкантон

Музикалният гений беше той. Страхотен музикант, на много високо ниво. Той направи най-хубавите аранжименти на плочите на Володя Висоцки във Франция. Това казва в интервю за БТА преди време големият български художник Лъчезар Ошавков по повод своя приятел Константин Казански, който е роден на днешния ден в Свищов, през 1945 година.

"Това, което липсва и до днес тук, е различността. Дано не бъда криворазбран. Съединението прави силата, но само когато трябва да се превземе крепост. Културата на една нация има нужда от разединение, индивидуализъм", казва през 2011 г. певецът, музикант, актьор, композитор и аранжор.

Баща му Рачо Казански е преподавател по френски език и завеждащ катедра "Чужди езици" в Свищовската стопанската академия, благодарение на което Константин Казански отрано се запознава с богатството на френската литература и изкуството.

БЪРЗО СЕ ВПИСВА В АРТИСТИЧНИЯ СВЯТ НА СТОЛИЦАТА

През 1960 г. семейството се мести в София и младият Константин бързо и лесно се вписва в артистична столична компания с широки творчески стремежи. Докато завършва гимназия, а след това отбива и военната си служба, постоянно развива певческия си талант, включвайки се в различни изяви с хорове и други състави. Той участва на сцената на "Театър 199" с изпълнения в поетични рецитали. Това предопределя и решението му да не продължи следването си по международни отношения, а да се насочи към пеенето. Голяма роля изиграва и комедийната актриса, певица и негова преподавателка Милка Янакиева, която още в гимназиалния му период го праща при творци като Емил Димитров, а по-късно го насърчава да се представи и в школата на радио "София" при Ангел Заберски.

Известният композитор веднага оценява таланта на Константин Казански, който се явява пред него с изпълнение на песни на френския певец Шарл Азнавур, но композиторът го насочва основно към изпълнението на негови произведения и особено на песните на белгиеца от италиански произход Салваторе Адамо.

Източник: Балкантон

ВЪЗХОД И... РАЗДОР

Следват записи на песните му с авторски български текстове, които придобиват голяма популярност в радио и телевизионните програми, както и на сцените из страната. Част от тях, сред които "Една любов", "Викам твоето име", "Тези чудни очи" и "Малкият принц" на Адамо, както и "Поне едно писмо" на Ангел Заберски, оглавяват класациите в програмата на радиото "Мелодия на седмицата".

Още Изповедта на Ангел Заберски
ОТКРОВЕНИЕ

Изповедта на Ангел Заберски

Ангел Заберски, на когото Константин Казански казва, че дължи кариерата си, все пак изиграва двояка роля в живота му. Между двамата настъпва раздор, когато утвърденият композитор се опитва да ограничи и направлява творческите стремления на певеца, като това води до затваряне на вратите на радиото за изявите му. По това време Константин Казански вече има свой оркестър, но след събитията в Чехословакия през пролетта на 1968 г. забраните за самостоятелно творчество стават все по-строги и копнежът на Казански за авторски изяви го отвежда първо в Белгия, а след това - през 1971 г., и във Франция.

СИЛЕН "ФРЕНСКИ" ПЕРИОД

В Париж, с отличното си владеене на руски език, той работи в руски кабарета, акомпанира и аранжира изявите на различни изпълнители, осъществява записи на албуми с цигански романси на Альоша Димитриевич и Владимир Поляков. Развива се и като артистичен редактор на емисия по Пети канал на френската телевизия, и като водещ на музикална рубрика по Френското национално радио.

Константин Казански се установява за постоянно във френската столица и придобива изключителна популярност с партньорството си с руския бард Владимир Висоцки. Двамата са свързани от плодотворно сътрудничество, като Висоцки го кани за аранжор на записите си във Франция (над 40), а искреното им приятелството намира израз в кумуването от страна на руснака на сватбата на българския певец.

ЧОВЕК НА СВЕТА

През 1987 г. Константин Казански създава своя близо 20-членен "Казански хор", с който изнася много концерти по света.

Още Емил Димитров-син: Много хора си приписват, че са били близки с баща ми. Но всъщност не е така...
СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Емил Димитров-син: Много хора си приписват, че са били близки с баща ми. Но всъщност не е така...

За мнозина Константин Казански е първият българин, пял в култовата парижка зала "Олимпия" през 1991 г., но за него тази чест принадлежи на Силви Вартан. През същата година той за пръв път се завръща в България по покана на директора на фестивала "Франкофоли", който се провежда в Благоевград. В думите му за родината се открива палитра от оценки, разкриваща широкоскроената личност на "Човек на света", преплитаща се с патриотичната същност на смирената душа, изпълнена с уважение към рода и корена.

Казански е автор на книгата "Руско кабаре" (1978) и на стихосбирката "Писма от Париж" (1997), които имат автобиографичен характер.

През 2009 г., заедно със съпругата си, е поканен да участва в театрално-музикалния спектакъл "Роден в Европа, на нашата улица" на откритата сцена "Сълза и смях". Заедно с актьора Стоян Алексиев, те представят спектакъла в редица градове в България.

На него и на художника Лъчезар Ошавков, с когото двамата преплитат пътищата си във Франция, е посветен документалният филм "Имало едно време в Париж" (2023) на режисьора Андрей Чертов.

В навечерието на 24 май 2002 г. Константин Казански е удостоен със званието "Почетен гражданин на град Свищов".

Още Нежните музи на Владимир Висоцки
Я ПОМНЮ ЧУДНОЕ МГНОВЕНЬЕ

Нежните музи на Владимир Висоцки

Още 40 години без Владимир Висоцки: Неудобен и в живота, и в смъртта
IN MEMORIAM

40 години без Владимир Висоцки: Неудобен и в живота, и в смъртта

Още Митко Щерев: Емил Димитров ме научи как се правят хитове
ТРИ ИСТОРИИ НА...

Митко Щерев: Емил Димитров ме научи как се правят хитове

Още Вечните хитове на Емил Димитров ще звучат на сцената на Античния театър
ПОД ТЕПЕТАТА

Вечните хитове на Емил Димитров ще звучат на сцената на Античния театър

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Малкият принц идвал в съня на създателя си, докато Екзюпери пишел великата си книга

Рибар открива гривна с името му край Марсилия, а през 2000 г. са открити останки от самолета му, но причината за катастрофата остава неясна

Погребват го близо до подземно езеро, "пълно с червено злато"

35 години от смъртта на ученика на Николай Рьорих - Алфред Хейдок

Рок звездата на челото Хаузер: Когато свиря, границите изчезват

"Мога да бъда г-н Класика, г-н Рок, г-н Латино… и всичко това съм аз" - това сподели хърватският челист пред екипа на Dir.bg

Найден Тодоров е удостоен с ордена "Кавалер на изкуството и литературата"

Едно от най-престижните френски отличия беше връчено на маестрото на официална церемония в посолството на Франция лично от посланика Жоел Мейер

Не мога да си представя, че е имало човек, който не го обича, казва Николай Бинев за Стефан Воронов

Днес се навършват 80 години от рождението на певеца и актьор Стефан Воронов

Деси Добрева: 100 деца на сцената правят уникален всеки концерт от турнето "Гиздава"

"Националното ни турне е събитие, което не просто съчетава музика, танц и изкуство, а носи кауза и мисия: да вдъхнови младите български таланти и да им даде финансова подкрепа, сцена и глас", казва певицата

OSZAR »