НОСТАЛГИЯ И ЛЮБОВ
Какво значи родина? Разказват българите в провинция Бавария
Генералното консулство на Република България в Бавария събра сънародниците ни на събитие по повод деня на българската писменост и духовност
Автор : / 3847 Прочита 2 Коментара

Никой не е Кристо в собствената си родина
Един от най-обединяващите ни български празници - 24 май, събра на няколко церемонии българската общност в Южна Германия - градовете Регенсбург, Нюрнберг, Мюнхен. Българското консулство в Мюнхен обслужва териториите на две провинции - Бавария и Баден-Вюртемберг, а с това дейността му се увеличава с още повече срещи и иницативи, които да събират и обединяват.
Генералният ни консул в Бавария Стефан Йонков подчерта, че обединяването на диаспора не е лесна задача, особено когато става дума за над 120 хиляди българи, разпръснати на територия от около 106 хиляди квадратни километра в двете големи федерални провинции.
Въпреки това, българската общност в Южна Германия е пример за сплотеност и активност.
Генералният консул откри празника по случай 24 май първо в Българското неделно училище в град Регенсбург, където бяхме посрещнати топло и сърдечно от деца, учители и ученици, които ни показаха и представената из коридорите на училището изложба на тема "Приказния свят на природата", в която четвъртокласника Антоан Заовски е спечелил награда за своя рисунка с екологичен акцент.
Българското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Регенсбург е основано през септември 2014 година от немско-българска родителска инициатива. В него днес учат 90 български деца.
От училищната управа благодариха на генералния консул на България в Мюнхен Стефан Йонков, че е първият консул, който лично посещава тяхно събитие. Той от своя страна каза, че 24 май е празник, който ни събира, не само около буквите, а около всичко онова, което ни прави българи - езикът, историята, културата, духът.
"Днес не просто си спомняме за Светите братя Кирил и Методий, ние днес живеем в тяхното наследство. В това училище днес, техният труд продължава да дава своя плод. Вие учителите сте тези, които предавате тази светлина на новите поколения. Учите децата ни не просто да пишат на български, а да обичат културата и родината."
Генералният консул Стефан Йонков се обърна и към учителите в училището:
"Вие сте живото доказателство, че българският език не познава граници и че можем да останем свързани с корените си".
Асен Великов: Моята мечта е българите по света да съхранят в сърцата си родината!
Особено емоционално беше и отбелязването на Деня на българската писменост и култура в Българско училище "Златен век" в град Нюрнберг, което се помещава в сградата на Willstätter Gymnasium. Залата беше препълнена с ученици, учители, родители и гости, а ето какво ни сподели Илина Илиева - негова възпитаничка, която през последните десет години е споделяла съботите си с останалите български ученици и учители, а днес абитуриентка.
"Десет години учих в това училище и имам прекрасни емоции от тук. Живея в Германия от много отдавна, но българският е майчиния ми език и приятелствата ми са единствено и само на български език".
Ивета Николова, друга възпитаничка на гимназията, има връзка с България само през баба си и дядо си и училището й е помогнало да развие майчиния си език.
"Връзката ми с България е само с баба ми и дядо ми и мога да кажа, че съм много доволна, че идвах в българското училище, защото то ми помогна за общата ми култура за България. За мен българският не е труден, но според мен, някой, който за първи път се среща с него, ще му е труден."
Празнично настроение в Нюрнберг!
Снимка: Юлия Владимирова
Надя Макавеева е директорка на училището "Златен век" в Нюрнберг - тя е директор и преподавателка по история. Тя е в училището от десет години, но е директор от три години.
"В предмета история няма маловажна и важна история. Има исторически факти, които можем да прочетем по всяко време, но аз преподавам история на учениците без учебник така, че да я запомнят и без да търсят факти през някоя търсачка. Всеки един от учениците ми държа да знае историята, когато е създадена българската държава. Трябва да възпитаваме самосъзнанието, че българите сме горд народ и никога не трябва да си прекланяме главите".
Надя Макавеева споделя, че има няколко предизвикателства, които стоят пред различните ученици в училището, най-вече, защото всички те имат различни истории. Всичко ли започва на бял лист хартия? Всички ли деца разбират български, идвайки в неделното училище?
24 май в Мюнхен - дъжд и много настроение!
Снимка: Щефан Баумгарт
"Има деца, които знаят само "Добър ден" и "Довиждане" на български, но има и такива, които и това не знаят. Преди да стигнем до знанията по история и география и плана, който имаме от Министерство на образованието, искаме да създадем чувство на обвързаност с българското училище и да идват с желание, създавайки социални контакти тук с български деца. Не на последно място е процеса на учене, но предизвикателствата в нашата работа са много по-големи от тези на колегите ни в България."
Стела Иванова е адвокат в Нюрнберг и живее в Германия от 25 години. Тя е сред съоснователите на училището "Златен век". Според нея мястото е дете на много сърдечни хора. Основано е през 2009 г. с идеята българските деца да могат да учат своя език, защото дори в българските семейства, тръгвайки на детска градина в Германия, немският език по-лесно се превръща в техен майчин.
"При нас всички деца са добре дошли и се опитваме да приобщим всички в общността на българския език. Не всички успяват да останат с нас до края на 12 клас, но ето днес имахме трогателния момент да изпратим седем абитуриенти."
24 май в Мюнхен - дъжд и много настроение!
Снимка: Щефан Баумгарт
Според Стела Иванова обединяването на различните контексти при всяко едно дете, което идва от различно семейство с различна биография, е предизвикатество.
"Разнобразни са нашите деца, с различни смесени семейства, има каша, но не е трудно, защото българското училище е мехлем за душата. Каквито и трудностите да ви се случват, в събота идвате на българско училище и сте просто щастливи."
Генералният консул на България в Бавария - Стефан Йонков
Снимка: Щефан Баумгарт
Българското консулство в Мюнхен организира и среща за българската общност, на която всички бяха добре дошли, за да почувстват отново мелодията на родината, но и за да бъдат връчени дарения от добри партньори - помагала, лаптопи за всяко от неделните училища в Бавария и Баден-Вюртемберг, както и луксозен комплект от книги на български език от фондация "Детски книги" и български издателства.
24 май в Мюнхен - дъжд и много настроение!
Снимка: Щефан Баумгарт
24 май в Мюнхен - дъжд и много настроение!
Снимка: Щефан Баумгарт
Фолклорен ансамбъл "Лазарка" участва в тържествения прием и въпреки дъжда, ансамбълът зарадва многобройните гости и децата от българските училища, след което всички имаха възможност за близки срещи, разговори на българска реч и чаша качествена баварска бира.
От Мюнхен - Юлия Владимирова.
Пролетният панаир на книгата стартира на 24 май в София
Школата на Райна Кабаиванска ще има концерт в Лондон за 24 май